Higienizacja, Profilaktyka u dzieci i dorosłych, Wybielanie

Jest to dziedzina stomatologii, na którą zwracamy szczególną uwagę. Przy prawidłowo przeprowadzanej profilaktyce zarówno domowej jak i gabinetowej, prawidłowym odżywaniu oraz zachowywaniu reżimu higieny jamy ustnej, można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy, a także dążenie do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii. Profilaktyka to regularne (co najmniej raz na 6 m-cy) badania kontrolne, instruktaż higieny jamy ustnej, zabieg usunięcia osadów nazębnych oraz fluoryzacja.
Zabiegi higienizacyjne i profilaktykę przeprowadza doświadczona, dyplomowana higienistka stomatologiczna, która swoją dokładnością i zaangażowaniem, zapewnia profesjonalną obsługę oraz miłą atmosferę.
HIGIENIZACJA
Zabieg higienizacji w celu osiągnięcia najlepszych efektów powinien być przeprowadzany przynajmniej 2 razy w roku, natomiast u osób z chorobą przyzębia co 3 miesiące. Polega na usunięciu kamienia nazębnego oraz płytki bakteryjnej z powierzchni zębów (scaling), redukcji przebarwień (piaskowanie), a następnie ich wypolerowaniu i fluoryzacji.
Usunięcie twardych złogów kamienia nazębnego nazywane scalingiem przeprowadzane jest przy pomocy ultradźwięków. Jest to zabieg bezbolesny, natomiast w przypadku nadwrażliwości zębów na zimno lub dotyk można znieczulić daną okolicę.
Przebarwienia powstałe na skutek obecnych w pożywieniu barwników (np. kawa, herbata, papierosy) usuwa się poprzez piaskowanie powierzchni zębów z zastosowaniem piaskarki. Końcowym etapem zabiegu jest wygładzenie powierzchni zębów przy użyciu specjalnych, obrotowych szczotek oraz past profilaktycznych, a następnie zaaplikowanie na oczyszczone powierzchnie pianki lub żelu z dużą zawartością fluoru w celu ochrony przed próchnicą.
Fluoryzacja (lakierowanie zębów) jest to zabieg polegający na jednorazowej aplikacji żelu lub pianki z fluorem na powierzchnię zębów. Stanowi ona zakończenie zabiegu higienizacji w celu zmniejszenia nadwrażliwości. Jest również indywidualnym zabiegiem powtarzanym 2-4 razy roku w celu zabezpieczenia zębów przed próchnicą.
Po każdym zabiegu przeprowadzany jest instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, używania nici dentystycznej i innych akcesoriów dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.
WSKAZANIA DO ZABIEGÓW PROFILATYCZNYCH:
Higienizacja, Profilaktyka u dzieci i dorosłych, Wybielanie