Toksyna botulinowa
Cała prawda o botoksie
Botoks przez lata „cieszył się” czarnym PR-em, głównie za sprawą nieprawdziwych informacji czy zdjęć celebrytek, u których efektem były zmiany rysów twarzy, obrzęki i paraliż. Tymczasem odpowiednio stosowany może przyczynić się do uzyskania gładkiej, promiennej cery.
Toksyna botulinowa, czyli właśnie botoks, to naturalna neurotoksyna, której niezwykłe właściwości wykorzystuje się nie tylko w walce z upływem czasu, ale także w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Wprowadzenie botuliny do świata medycyny estetycznej otworzyło drzwi do walki ze zmarszczkami mimicznymi, migreną, nadmierną potliwością oraz bruksizmem.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg polega na strategicznym podaniu małych dawek preparatu w precyzyjnie wybrane miejsca na twarzy. Botoks blokuje przepływ bodźców nerwowych, skutecznie zapobiegając skurczowi wybranych mięśni. Efektem tego niezwykłego działania jest wygładzenie zmarszczek – można go aplikować w zmarszczki na czole, wokół oczu czy w okolicach ust. Botoks może być także pomocny przy opadających kącikach ust oraz przy zmarszczkach na szyi.
Kiedy spodziewać się efektów?
Niezwykłe jest to, że efekty zabiegu stają się widoczne już po 3-4 dniach. Pełne działanie botoksu ukazuje się po około 2 tygodniach, a uzyskane rezultaty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.
To warto wiedzieć
Kiedy jest dobry czas na botoks? Upewnij się, że nie dotyczy Cię żadne z przeciwwskazań.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- ciąża lub laktacja
- choroby autoimmunologiczne
- cukrzyca
- choroba niedokrwienia serca
- niewydolność nerek
- zespół Lamberta-Eatona
- alergia na którykolwiek ze składników leku
- tendencja do bliznowacenia
- zakaźne zmiany skórne w miejscach podania leku
- stosowanie niektórych antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych
- choroby onkologiczne
- poważne uszkodzenie nerwu twarzowego
Pamiętaj, że zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i cieszyć się mocą botoksu!